Řecko - půjčovny aut, skútrů a lodí

centrum informací o půjčovnách v Řecku a na řeckých ostrovech

 

Na co si dát v Řecku při půjčování dopravních prostředků pozor

Řidičský průkaz | Řecká pravidla | Pokuty v Řecku | Pojištění Benzín | Alkohol | Střídání za volantem
Klíčky od auta | Píchlé kolo

 

Řidičský průkaz

Řidičský průkaz v Řecku vám stačí ten, co máte zde v ČR. Mezinárodní řidičský průkaz není potřeba. Vždy si však zkontrolujte, zda si ho berete s sebou. Kromě policie ho vyžadují i půjčovny aut, které ho potřebují k tomu, aby si jednak ověřily, že nepůjčí auto někomu, kdo řidičský průkaz vůbec nemá, a jednak musí údaje z něj opsat do předávacího protokolu. Je velmi nemilé, když máte ukázat ŘP a zjistíte, že jste ho zapomněli doma. Občas to jde vyřešit tak, že zavoláte někomu domů a poprosíte ho, ať řidičský průkaz ofotí a pošle ho do půjčovny faxem.

 

Řecká pravidla silničního provozu

Žádná extra pravidla v Řecku nejsou. Značky jsou jasné a srozumitelné. I když se vám bude zdát, že si každý jezdí, jak chce a pravidla a značky se moc nedodržují, vy se o to snažte. Místní vědí co a jak, klidně si předjíždí na plné, překračují rychlosti nebo nestaví na stopce. Velmi často však policie dělá to, že místní nechává a auta z půjčoven pokutuje. Je velmi časté, že někde stojí řada auta a zaparkuje tam tedy i turista. A po návratu tam má lístek na pokutu.  Když se pak řeší, že tam stojí i ostatní, přijde se na to, že je tam nějaký zákaz (značka na začátku ulice nebo žlutá čára u obrubníku) a když šla policie okolo, tak místní nechali a všem autům z půjčovny dali pokutu. Stejně tak není vzácností, když policie někde měří rychlost a z kolony aut, kde všichni jedou stejně, vytahuje jen auta turistů.
Není to od řecké policie žádná zlomyslnost, jen se tím snaží předejít tomu, aby jim turisté zaplavili města a střediska auty nebo aby zvyšovali nehodovost. Podle záznamů je totiž většina dopravních nehod zaviněná právě turisty. Viz. kapitola výše o bezpečnosti.
Doporučuji tedy respektovat pravidla i značky bez ohledu na to, co dělají ostatní. Pokuty vám mohou dovolenou dost prodražit.

 

Pokuty v Řecku

Nejklasičtější pokuta pro turisty je v Řecku asi za parkování. To vám dají za stěrač růžový lístek a je hotovo. Mnoho lidí se diví, za co pokuta je, když tam parkují všichni. A že si ničeho nevšili. Souvisí to s tím, co jsem psal výše. Místní na zákazu nechají, turisty pokutují.
Pokuta za parkování je v Řecku 80 euro. Pokud lísteček vezmete a zajdete s ním na poštu, zaplatíte jen 50%, tedy 40 euro. Pokud pokutu nezaplatíte, vyžádá si policie od půjčovny vaší smlouvu, kde jsou opsané údaje z vašeho řidičského průkazu a řeší to přes policii naší (je to v rámci EU, stejně jako třeba přestupky v Německu či Rakousku). Najdete-li tedy za stěračem růžový lístek, doporučuji nezahazovat, ale zajít na poštu a zaplatit.

POZOR - pokuty v Řecku jsou velmi vysoké a obvykle pevně stanovené, nelze tedy smlouvat. Pro ukázku uvádím pár přestupků:

Porušení zákazu parkování / parkování na špatném místě   80 Euro
Nezastavení na značce STOP   700 Euro
Překročení rychlosti dle místa a výše až do:   350 Euro
Nepoužití bezpečnostních pásů řidičem, řidič zaplatí   350 Euro
Nepoužití bezpečnostních pásů - každý spolujezdec zaplatí   350 Euro
Pokud řidič bezpečnostní pás má, ale spolujezdci nemají, zaplatí řidič za každého   80 Euro
Řidič moto nemá přilbu, řidič zaplatí   350 Euro
Spolujezdec nemá přilbu, spolujezdec zaplatí   350 Euro
Řidič přilbu má, spolujezdec ne - řidič zaplatí   80 Euro
Telefonování z mobilu za jízdy   100 Euro
Jízda na červenou   700 Euro
Přejetí dvojité bílé čáry / předjíždění   700 Euro
Parkování na rychlostní silnici   700 Euro

V případě zaplacení pokuty do cca týdne se platí jen polovina.

A rád bych zmínil ještě jednu důležitou věc. V Řecku se dopravní předpisy moc nedodržují. Bez přilby tam jezdí skoro každý, předjíždí se kde se dá, rychlostí si Řekové také hlavu nelámou. Policie bývá občas vůči turistům velmi tolerantní. Ale to, že tak jezdí místní nebo že tak jezdí všichni a že to policie toleruje, nic neznamená a už vůbec ne, že je to dovoleno. Můžete STOP projet třeba stokrát a nic. Ale stačí jeden jediný špatně vyspalý policista a máte po dovolené. 700 Euro není žádná maličkost.

 

Pojištění

Pojištění je jedna z nejdůležitějších věcí, které u půjčoven aut jsou. Pouhé porovnání cen může být velmi zavádějící. Jedna půjčovna aut může mít auto za 30 euro na den a druhá za 35. U pronájmu na 5 dní je rozdíl 25 euro, což je celkem hodně peněz. Ale pozor! Má ta levnější půjčovna kompletní pojištění? Proč to vůbec zjišťovat?
Všechny půjčovny nabízejí určitou obdobu našeho povinného ručení. Pokud vás někdo nabourá a vy máte jeho údaje a spz, nic neplatíte. Jde to z jeho pojistky. Problém však nastává v případech, kdy vám třeba někdo poškodí auto na parkovišti nebo nabouráte přímo vy. Stejně tak se může stát, že vás nabourá někdo místní, vaše chyba to není, ale než se vzpamatujte, tak ujede. V tomto případě mívají půjčovny spoluúčast, kdy po vás budou vymáhat náhradu škody.
Spoluúčast může být různě vysoká, nejčastěji bývá mezi 300 a 500 euro. Co to znamená? Zaparkujete někde u pláže nebo u hotelu, přijdete pak k autu a zjistíte, že máte promáčklé dveře a rozbité světlo. Když pak auto vracíte, řeknou vám, že světlo stojí 150 euro a spravení dveří 200 euro a že jim tedy dlužíte 350 euro. To jsou schopni si strhnout z karty, nebo když to nemáte, zavolat policii. Abyste se podobným problémům vyhnuli, půjčete si auto pouze u půjčovny, které inzerují kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí. A pozor – podrobně vždy prozkoumejte podmínky. I zde existují výjimky. Některé půjčovny to mají totiž tak, že sice nabízí komplet pojištění, ale někde je tam malým písmem, že toto pojištění se nevztahuje na zrcátka, světla, nárazníky a další příslušenství. Jinde zase mají nulovou spoluúčast, ale nesmíte s autem mimo asfaltovou cestu. U skútrů se občas objevuje dokonce i pokuta za jízdu po prašných cestách.  Existují i půjčovny, které na tom mají založený celý obchod – půjčují skútry a při vrácení pak vždy najdou nějakou odřeninu, poškození či zaprášení. A tyto pokuty jim za sezonu vydělají na nový skútr.
Pokud mají někde nějaké podmínky, dobře si je prohlédněte a nezapomeňte se podívat, zda neodkazují na nějaký další dokument. To je totiž další oblíbený trik – do smlouvy napíší, že vše je ok a že se řídí třeba obecnými podmínkami. No a obecné podmínky mají někde vzadu v kanceláři je tam napsaná právě ta spoluúčast, podmínky provozu a další důležité věci. A vy ani nevíte, že jste s tím podpisem smlouvy souhlasili. Obvykle vám ty podmínky přinesou a ukáží až po tom, co vám sdělí, že na jejich základě máte zaplatit třeba 50 euro za odřený nárazník.

Ale abychom půjčovnám nekřivdili – auta stojí půjčovny dost peněz (jedno auto 10.000 – 25.000 Euro)  a pokud si půjčíte auto na tři dny za 120 euro a způsobíte jim škodu za 500 euro, tak to moc výhodný obchod není. Často se tedy půjčovny aut spoluúčastí brání bezohlednému zacházení s autem. Vyskytují se totiž případy, kdy si někdo půjčí auto a pak vesele prohlásí, že je z půjčovny, je tam nulová spoluúčast a že je mu to jedno, co se stane a zkouší zatáčky smykem, poškodí podvozek bezohlednou jízdou po polních cestách, občas to neubrzdí a sjede do příkopu a podobně.
U některých půjčoven je tedy zmínka o spoluúčasti proto, aby lidé na auto trochu dbali. V případě, že se přihodí nějaká nehoda nebo poškození, půjčovna to neřeší a spoluúčast neuplatňuje. Vyžadují ji pouze v případě, kdy škoda jednoznačně vznikla vandalismem ze strany řidiče.

 

Benzín

V předávacím protokolu je obvykle vyznačen stav benzínu v nádrži a zhruba s tímto stavem byste auto měli vrátit. Peníze za větší množství benzínu při vrácení nedává zpět žádná půjčovna. U benzínek si obvykle netankujete sami, ale tankuje vám obsluha. Vy jen zastavíte, někdo přijde, natankuje a řekne si o peníze. To může být velmi zrádné, protože občas mají tendenci tankovat plnou. Buď tedy řekněte, že chcete full (plnou), nebo jim dejte částku, za kterou chcete natankovat. Dáte-li obsluze 10 euro, natankuje vám za 10 euro. Pokud mluvíte nějakým jazykem, můžete jim říci, kolik chcete anebo za kolik chcete.

 

Alkohol a drogy

Pokud způsobíte nějakou škodu pod vlivem alkoholu nebo drog, nevztahuje se na to žádné pojištění a škodu platíte celou vy.

 

Střídání za volantem

Pokud chcete, aby vás mohlo řídit více, nechte se zapsat do smlouvy. Je to služba zdarma. Důležité je to kvůli pojištění – pokud by auto řídila osoba jiná, než je ve smlouvě, nevztahovalo by se na to pojištění.
Také varuji před půjčováním auta známým. Pokud máte auto třeba na týden a rozhodnete se jeden den zůstat na hotelu a půjčit auto kamarádovi, riskujete nejen platbu jakékoliv škody, ale i to, že po vás bude polici vymáhat pokuty za jeho přestupky. Pokud auto policie změří na rychlost nebo pokutuje za parkování a vyžádá si pak od půjčovny smlouvu, bude za vše odpovědný ten, kdo je zapsán jako řidič.

 

Klíčky od auta

Klíčky od auta mohou způsobit velmi drahý problém. Nastat mohou dvě možnosti.

1. Zabouchnuté klíčky v autě

pokud si klíčky zabouchnete v autě, je to ještě ta levnější varianta. Stačí zavolat na půjčovnu a oni vám zašlou klíčky nové. Celá procedura je nepříjemná zejména kvůli času, protže musíte počkat, než klíčky dorazí. Obvykle se klíčky posílají taxíkem a toto taxi platí klient. Na malých ostrovech se jedná o malé vzdálenosti, ale třeba na Krétě, kde to může být třeba 150 km, se může doprava klíčků velmi prodražit.

2. Ztracené klíčky

To už je horší. Kromě nákladů na taxík účtují pojišťovny ještě nové klíčky. U nových aut s klíčky s dálkovým ovládáním může být cena dost vysoká. I u nás je cena nových klíčků okolo 2000 - 3000 Kč, takže počítejte, kromě dopravy, další cca 100 - 150 Euro navíc.

 

Píchlé kolo

Zde je to půjčovna od půjčovny, pokud píchnete kolo, ve vlastním zájmu byste se měli stavit někde u pumpy nebo pneuservise. Stojí to pár euro. Kdyby vám to zajišťovala půjčovna, může vás to vyjít mnohem dráž, protože než přijedou, nemůžete auto třeba den používat.