Řecko - půjčovny aut, skútrů a lodí

centrum informací o půjčovnách v Řecku a na řeckých ostrovech

 

Jaké auto si o dovolené vybrat?


Jak velké auto?

Velikost auta je mnohem důležitější, než by se mohlo zdát.  Nejde o to, zda máme rádi auta velká nebo malá, ale o to, zda se do auta vejdeme a jak pohodlně. A také jak to pojede.
Auta typu Toyota Aygo či Fiat Panda, která půjčovny aut obvykle označují jako skupinu A, jsou opravdu malá a hodí se spíše jen pro dva. Pokud plánujete cestovat ve více lidech nebo s dětmi, celkem určitě bych doporučil spíše skupinu C a výše. Cenový rozdíl nebývá tak velký a větší auto má řadu výhod. Sedí se v něm pohodlněji, většinou má motor s větším obsahem, takže lépe jede, a je bezpečnější.
Ani jednu výhodu nedoporučuji podceňovat.

Pohodlí

Pohodlí je důležité pro celkový zážitek a částečně i pro Vaši bezpečnost. Některé ostrovy jsou velké a stejně tak jsou velké i vzdálenosti mezi místy, která chcete navštívit. Ráno vstanete a vyrazíte. Dojedete třeba k památkám, kde hodinu dvě chodíte na sluníčku, pak popojedete na nějakou pláž, kde strávíte odpoledne. A pak, po celém dni na slunci a vedru, unavení a celí slaní z moře, se máte mačkat v malém autíčku. Vše svědí, Vy jste unavení, do cíle to máte třeba 80 km, i když klimatizace funguje, sluníčko přes okénka pálí a pálí  …   Takováto cesta velmi lehce změní z potěšení na utrpení a může Vám zkazit dojmy z celého dne a odebrat chuť k dalším výletům.

Výkon auta

Nemusíte být závodníci, ale většina ostrovů je hornatých a silnice jsou někdy velmi prudké. Máte-li z půjčovny malé autíčko,může se stát, že některý kopec budete vyjíždět s velkými obtížemi. Vyjedete ho, to ano, ale pomalu, s velkou spotřebou a budete při tom překážet ostatním.  Kromě toho, že to zbytečně natahuje cestu (ono je rozdíl jet někam 45 minut a hodinu a půl), to i značně snižuje bezpečnost. Ostatní se snaží předjíždět, dělá se kolona …


Bezpečnost

Bezpečnost auta považuji za velmi důležitou. V Řecku se jezdí poměrně divoce. Dopravní předpisy jsou spíše doporučením, rychlosti, stopky a zákazy se moc nedodržují. Hodně se troubí, každý se všude cpe. Je to úplně odlišný způsob řízení, než u nás. A k tomu je potřeba připočíst dvě důležité věci – zemědělskou techniku na silnicích a turisty. Prakticky všude jsou políčka a olivové háje. A není vzácností, když prostě z ničeho nic vám na hezkou dlouho rovnou silnici vyjede traktůrek nebo omlácená dodávka. Jako řidič zarostlý dědula, na korbě několik psů a nějaká auta ho nezajímají. Prostě si jede. Stejně tak není vzácností, když vjedete do zatáčky a tam stojí dvě auta místních a ti si spolu z okýnek povídají.

A teď to největší riziko – turisté. Řecko, zejména ostrovy, bývají turistů v sezoně úplně plné. Střediska, hory, pláže. Všude jezdí turisté. A není nic horšího, než když se někdo vrací po celém dni chození po památkách a koupání v moři zpět na hotel.  Únava dělá svoje a nehody zaviněné usnutím za volantem, nedáním přednosti v jízdě nebo nepozorností jsou velmi časté. Další věcí pak jsou turisté v cizím prostředí, kteří nevědí, kam jet, sedí v cizím autě nebo třeba jedou svých 20 do kopce a všechny zdržují.
A pokud pak máte nehodu, ať už zaviněnou či nezaviněnou, je vždy lépe sedět v autě bezpečném. Je pravda, že i malá auta se chlubí různými testy na bezpečnost, ale pokud se někde srazí třeba Citroen C4 a Fiat Panda, v kterém z těchto aut byste seděli raději? Rozdíl v ceně půjčovného nebývá tak velký, jako rozdíl mezi ošetřením na místě a pobytem v nemocnici.

 

Jaký typ auta potřebujete?


Velmi častá otázka při výběru auta je otázka zaměření. Potřebujete auto čistě silniční nebo budete potřebovat auto terénní?

Pokud se chcete pohybovat po běžných silnicích, jezdit na obvyklé turistické cíle a navštěvovat civilizovaná místa, stačí klasické silniční auto. Dostanete se s ním na 99% míst a má lepší jízdní vlastnosti.

Pokud si chcete trochu “užít“ v otevřeném vysokém autě nebo jezdit hodně po nezpevněných cestách, vyplatí se terénní Suzuki Jimny. Je to kabriolet a má opravdu velkou prostupnost terénem. Při opatrné jízdě projede téměř všude. Zaplatíte za to ale trochu horšími jízdními vlastnostmi na silnici.
Ne pro všechny je tento off road kabriolet vhodný. Pokud máte auto u hotelu a jen jezdíte na výlety, je to ok. Pokud však chcete cestovat nějak hodně a vozit v tom všechny věci, dost se do tohoto auta práší. Na hezké pomalé jízdy po pobřežních cestách, výlety do hor, kde si budete užívat krásu krajiny a vítr ve vlasech nebo návštěvu opravdu odlehlých a opuštěných míst je to super. Pokud však chcete auto od začátku do konce pobytu, chcete hodně cestovat a plánujete větší přejezdy, doporučuji auta typu nová zavřená Suzuki Vitara Grand nebo Kia Sportage. Jsou sice dražší, ale velmi pohodlná, hravě zdolají lehký terén a jsou prostorná a bezpečná.